Niekde v srdci možno dúfame, že svet okolo nás ide dobrým smerom. Ale ako potom vysvetliť, že údajne až okolo 450 000 000 ľudí trpí duševnými poruchami? Nazval by som ich civilizačným a globálnym ochorením, ktoré žiaľ nie je ojedinelé a nejeden človek má čo robiť preto, aby tejto poruche nepodľahol taktiež. Asi sa zhodneme, že svet môže byť krásny, ale rovnako tak i príšerný. Záleží, ako sa na neho pozrieme a ako ho príjmeme, ale aj aký zaujmeme postoj. V tomto článku sa ale chcem venovať skôr tomu, ako sa tejto globálnej nákaze nepoddať. Článok ani tak nebude kritický, skôr bude obsahovať určité rady pre jednotivca, ktoré by mu mohli pomôcť zachovať si stabilné duševné zdravie.
• Jednoducho prijmite samých seba
Svoje ja, svoje prednosti, silné ale aj slabé stránky. Nepodliahte však tým zlým, ale ani naopak, nesnažte sa byť ani niekým dokonalým, kým nie ste. Skrátka žite nenútene s tým aký ste a s vedomím, že taký pravdepodobne aj zostanete. Ale samozrejme, svoje vlastnosti môžete určitým smerom regulovať a využívať čo najlepším smerom. Ale iba do zdravej a vám blízkej miery, každý má totiž svoje hranice.
• Neduste v sebe to, čo cítite
Balzámom na dušu pre každého človeka je moment, kedy vyjadrí svoje pocity. Buďte o sebe úprimní. Vytárajte všetko. Váš strach, trápenie, slabosti, ale naopak aj úspechy, rozumné myšlienky, radosť, skráka všetko čo máte na srdci. Uľaví sa vám a možno budete i odvážnejší a lepšie spoznáte samého seba i to, čo si o vás druhí naozaj myslia a zvýšite tak šancu nájdenia úprimných vzťahov, ako aj úprimné uvedomenie si samého seba.
• Aktivita
Každý z nás má v hlave myšlienky, ktoré ho motivujú k určitým činom. Mám na mysli aj tie najbanálnejšie, ako vybrať sa do prírody, či nájsť si nové hobby. Plňte ich. S úspechom alebo bez úspechu, to je už vedľajšie. Dôležité je, že priania zmiznú a vytvorí sa miesto pre tie nové.Týmto smerom rozvíjate svojho ducha a pokiaľ prianiam bránite, zostávate jedine nespokojným.