Kúpanie môže začať hneď ako sa umbilikus uzdraví . A dieťa môžete okamžite umyť pod vodovodnou vodou z kohútika. Položte dieťa bruškom na ruku a postupne nalejte vodu na chrbát, pokrývajúc pupok dlaňou, aby sa nenamočil. Ak chcete vedieť, či je pre dieťa príjemná voda, najprv spustite nohy pod vodu. Ak sa Vaše dieťatko zamrví ale následne sa upokojí môžete pokojne pokračovať v kúpaní. Teplota vody by mala byť 26 ° C alebo nižšia. Každý deň musíte kúpať dieťa a kúpanie by malo trvať presne tak dlho, ako sa jemu páči. Pri kúpaní stačí používať obyčajné mydlá.
Popis celého procesu kúpania:
· Krok 1. Dolné končatiny dieťaťa spustite do vody a pozorujte jeho reakciu. Ak reakciou zistíte, že teplota vody je dobrá, nebojí sa, môžete pokračovať v spúšťaní. Musíte postupovať postupne, zastaviť sa a sledovať reakciu.
· Krok 2. Po ponorení tela dieťaťa úplne do vody, počkajte 1-2 minúty, aby ste mohli študovať situáciu. Existujú deti, ktoré sa ťažšie prispôsobia vode. Potrebujú dlhšie prestávky, aby si zvykli. Ponorte dieťa čiastočne do vody a potom začnite jemne s vodou z dlane. Potom nalejte na hlavu a tvár.
· Krok 3. Pre dieťa by bolo zdravé, keby bolo kúpanie ukončené s chladnejšou vodou, najlepšie pri izbovej teplote (20 ° C). Opäť dajte pozor na reakcie. Ak dieťa nemá rado vodu pri izbovej teplote, začnite dolievať teplejšiu vodou (ale nie vyššou ako 28 ° C).
· Krok 4. Vyberte dieťa z vody, utrite ho, zabaľte ho. Zvyčajne deti po kúpaní dobre spia. Ak však vidíte, že sa vaše dieťa, naopak, stáva aktívnejším, kúpte ho radšej ráno.
Po narodení prvé 3-4 dni je pre dieťa upravená termoregulácia tela . To neznamená, že by sa malo ihneď zabaliť do prikrývky a zavrieť všetky okná v dome. Dodržujte nasledujúce požiadavky:
1. Vzduch v miestnosti by nemal prekročiť 20 stupňov.
2. Byt nesmie mať prievan;
3. Detská postieľka by nemala stáť v blízkosti radiátora,
4. Zvlhčujte vzduch v byte buď zvlhčovačom alebo zavesením mokrých uterákov;
5. Dieťa by malo spať vo vetranej miestnosti.