· Ľudia si často spájajú výrazy dark web a deep web ako jednu a tú istú vec, ale nie je to tak. Deep web (hlboký web) je obsah, ku ktorému sa dokážu dostať len určité osoby napríklad prostredníctvom hesla. Zahŕňa 99% obsahu internetu a prakticky sa na ňom bežne pohybujete aj vy. Dalo by sa tu zahrnúť všetko od vašich obyčajných konverzácií na Facebooku až po rôzne tajné dokumenty.
Jednoducho povedané sa jedná o časti internetu ktoré nie sú dostupné verejnosti.
· Dark web je niečo iné, tu môžeme zaradiť všetko na čo nenatrafíte v bežnom prehliadači. Na prístup sa používajú špeciálne prehliadače, ktoré maskujú vašu IP adresu, asi najznámejší je „Tor browser“. Tieto programy sa dajú samozrejme využiť aj na prehliadanie bežného obsahu, napríklad keď si len chcete zachovať úplnú anonymitu, pretože ich používanie je úplne legálne. Niektoré veci ktoré tam však nájdete už môžu spadať mimo zákon, prostredníctvom dark webu totiž prebiehajú všetky možné nelegálne obchody, nájdete tam zakázaný obsah ako je napríklad detská pornografia a mnoho iného, čiže bežný užívateľ sa s trochou snahy môže dostať k hocijakým materiálom ktoré by nemali byť bežne prístupné a vďaka ťažko vystopovateľnej IP adrese kvôli tomu nemusí mať žiadne problémy so zákonom.
Ako príklad aktivity na dark webe by sa dala uviesť „Silk Road“,
stránka kde sa dalo objednať prakticky všetko od drog po vraždu. Jednalo sa o najväčší obchod na dark webe denne sa tu uskutočnili tisíce obchodov, každý priemerne za 1000 dolárov v Bitcoinoch. V roku 2013 sa podarilo FBI dolapiť jej tvorcov a projekt zrušiť, no odvtedy vznikajú stále nové a nové obchody. Dark web jednoducho nastolil novú éru zločinných aktivít.
· Čo stojí za spomenutie je to, že hoci sú stránky na dark webe dostupné každému so správnym prehliadačom, nájsť obsah ktorý je reálny také jednoduché nie je. Veľká časť sú len stránky „dark web trollingu“, ktoré majú obyčajných užívateľov obrať o peniaze alebo odradiť obyčajných „dark web turistov“ od obchodov ktoré reálne fungujú.