Tropickú cherimoyu môžete pestovať v dome i byte. Za pár rokov si dokonca pochutnáte na jej plodoch.
Cherimoya pochádza z Kolumbie, Peru Ánd a Ekvádoru. Slovenský názov je anona trojlupienková, v obchodoch ju však skôr nájdete pod jej zahraničným menom. Ide o nižší strom s oválnymi listami a hruškovitými plodmi.
Keďže v dospelosti znesie i teploty pod bodom mrazu, zaradzujeme ju medzi subtropické rastliny.
Plody majú veľmi špecifickú chuť. Niektorí ju prirovnávajú k banánom, iní zas tvrdia, že nepripomína žiadne iné ovocie.
Ak na cherimoyu narazíte v obchode, určite neváhajte kúpiť aspoň jeden plod. Okrem chuťového pôžitku, získate vitamínovú bombu a materiál pre pestovanie nových rastlín. Semená, ktorých v jej vnútri nájdete neúrekom, nie sú jedlé! V rozdrvenom stave sú dokonca smrteľne jedovaté. Najlepší spôsob ako ich môžete využiť, je teda pestovanie.
Aj keď sú semená jedovaté, zvyšok ovocia môžete bezpečne konzumovať. Navyše sa nejedná o malinké semiačka, ale veľké, čierne a naozaj neprehliadnuteľné semená.
Výhodou cherimoye je, že nepotrebuje štiepenie. Preto vám zo zasadeného semiačka, časom vyrastie strom, ktorý má reálnu šancu zakvitnúť a začať rodiť plody. V prípade takého avokáda, môžete kôstku zasadiť. Rastlinka vám s s veľkou pravdepodobnosťou aj vyrastie. Plodov sa však nedočkáte.
Pred tým ako svoju kúpenú cherimoyu skonzumujete, odstráňte čierne semená. Poukladajte ich na suché miesto a nechajte vysušiť. Suché ich potom odložte tak, aby nemohli nasať vlhkosť. V prípade, že si toto ovocie kúpite na jar, sušiť nemusíte- rovno saďte.
Vysievame teda na jar. Zvoľte väčší črepník, s priemerom minimálne 15 cm. Klasický záhradnícky substrát premiešajte s pieskom. Stromček má rád zeminu bohatú na živiny. Najlepším hnojivom je slepačí trus, ktorý si viete zakúpiť v obchode.
Klíčenie trvá iba dva týždne a semenáčiky rastú taktiež rýchlo. V momente, keď dosiahnu výšku približne 60 cm, je potrebné ich skrátiť asi o 20 cm. Stromček sa vtedy rozkonári.
Pre našu cherimoyu vyberieme slnečné miesto. Počas leta ju môžeme umiestniť v záhrade, alebo na balkóne. Ak chceme podporiť jej rast a máme k dispozícii záhradu, môžeme celú rastlinu z kvetináča presadiť do voľnej pôdy na slnečné miesto. Počas teplých mesiacov tu cherimoya výrazne zmohutnie a rozkonári sa. Na zimu ju vykopeme a zasadíme späť do väčšieho črepníka. Ak nechceme striedať črepník a voľnú pôdu, musíme rastlinu každý rok presadiť do kvetináča s väčším priemerom.
Keď semenáčik po zime umiestnime do exteriéru, môže stratiť všetky listy. Slnko je pre neho totiž príliš intenzívne. Nič sa však nedeje. V priebehu krátkeho času listy opäť narastú.
Počas zimy stromček umiestnite do miestnosti s nižšou teplotou, okolo 10 až 15 stupňov. Zalievame len sporadicky a zásadne odstátou vodou.