Už aj vám sa dostal do uší ten nový trend, ktorý začal fungovať v slovenských kuchyniach? Ženy čoraz častejšie si doma pečú vlastný chlebík, rozšírené kváskové pečivo z domácky urobeného kvásku, ktorý si „chovajú“ v chladničke. Neviete ako na to? Rozpoviem vám o tom viacej.
Ono kváskovanie vlastne nie je vôbec novinka, pretože toto tradičné pečenie chlebíka aplikovali už starovekí Egypťania a chlieb z kvasu je známi už tisíce rokov, iba sa o ňom toľko nehovorilo. Upiecť si doma svoj chlebík, ktorý rozvonia vašu domácnosť nie je vôbec zložité, len sa treba na to odhodlať.
Možno sme trošku spohodlneli, je pre nás prirodzené a jednoduchšie kupovať pečivo v miestnom obchode a nerobiť si starosti s pečením. Ale je pečivo z obchodu naozaj také zdravé ako si myslíme? Ako sa povie, čo si urobíme doma nám vždy akoby lepšie chutí a vieme, čo si do toho dáme.
Pečenie práve z kvásku je akoby životný štýl, keď sa na to dáte, už s tým neskončíte. Lebo je to dlhodobá vec. Kváskový chlieb a celkovo jeho príprava je hotové umenie. Kváskovanie je vlastne tradičný spôsob prípravy cesta. Týmto spôsobom je cesto obzvlášť vláčne a kvások pracuje v pečive aj po jeho upečení.
Samotný kvások má oveľa viac pozitívnych vlastností ako iné kypridlá, ale má aj jedno veľké mínus a to je čas. Kvas potrebuje pracovať v ceste asi desaťkrát dlhšie ako droždie alebo kypriaci prášok. Pri pečení kváskového pečiva a celkovej práci s kváskom sa musí dodržiavať kypriaci proces, ktorý trvá niekoľko hodín – dokopy cca 12 hodín. Za odmenu dostanete zdravý a chutný chlebík, ktorý prospieva vášmu tráveniu a tak tá námaha bude stáť za to, ale samozrejme chlebík treba piecť s láskou.
Ako sa dostanete ku kvásku, keď ho nemáte doma? Môžete si ho zakúpiť v bio obchodoch, alebo vám ho podaruje kamarátka, ktorá sa kváskovaniu venuje. Skúste si vyhľadať na sociálnych sieťach skupinu a tam vám o tomto spôsobe pečenia isto s radosťou povedia viacej.